מדריך רכישה

במשך עשרות שנים שימשו האופניים ככלי התחבורה המועדף בעיר, האופניים מציעות דרך קלה ונוחה להגיע ממקום אחד למשנהו ללא הצורך בבעלות על רישיון נהיגה או עמידה במבחני תעבורה שונים.
בשנים האחרונות חלה התקדמות טכנולוגית בתחום האופניים התקדמות הבאה לידי ביטוי בדרך הפעלת האופניים ולאו דווקא בצורתם, התקדמות המוכרת לנו כאופניים החשמליות.

יתרונות האופניים החשמליות.
האופניים החשמליות מביאות איתן יתרונות רבים ביחס לאופניים הרגילות המוכרות לנו, נסיעה באופניים החשמליות צורכת מאתנו פחות אנרגיה בשל הפחתת המאמץ אותו אנו מפעילים לטובת הרכיבה, הפחתת המאמץ ניכרת בכמויות הזיעה הניגרות על הגוף, בעייפות השרירים בסיום הרכיבה ובהרגשתנו הכללית.

למי מתאימות האופניים החשמליות?
חוקי מדינת ישראל מאפשרים לכל אחד שגילו מעל ארבע עשרה שנים לרכב על אופניים חשמליות, הנסיעה באופניים מחייבת חבישת קסדה וציות לכללי התנועה המוכרים. ומה בנוגע לכושר הגופני? רכיבה על אופניים חשמליות אינה דורשת יכולת גופנית גבוהה במיוחד, כל אחד יכול לדווש לו להנאתו באופניים ולהגיע למהירות הנסיעה המקסימלית המסתכמת בעשרים וחמישה קילומטרים לשעה.

עלויות
את עלות האופניים ניתן לחלק לשתיים, עלות רכישת האופניים ועלות תחזוקתן, רכישת האופניים מתרחשת רק פעם אחת כאשר טווח המחירים נע בין שלושת אלפים שקלים לשמונת אלפים שקלים, במידה והנכם מעוניינים באופניים בהתאמה אישית יתכן שתצטרכו להוסיף עוד מספר שקלים.
תחזוקת האופניים כוללת את עלויות הבלאי הדומות לעלויות תחזוקתם של אופניים רגילות ואת עלויות טעינת הסוללה החשמלית, עלות המסתכמת במספר שקלים לטעינה. מנגד לעלויות מסתתרת ההוצאה הכספית הגבוהה הכרוכה בשימוש בתחבורה ציבורית.

מהירות
על פי החוק הישראלי מוגבלת מהירות האופניים החשמליות לעשרים וחמש קילומטרים לשעה, במקרים של נסיעה במורד יכולה מהירות הנסיעה לטפס עד לארבעים קילומטרים בשעה.
מהירות הנסיעה מאפשרת הגעה מנקודה אחת לשנייה תוך זמן נסיעה סביר לדוגמא הגעה כיכר רבין למרכז העיר חולון יכולה להימשך עשרים דקות בלבד.
סוג האצה
בדגמים האחרונים של האופניים החשמליות ניתן לזהות מספר מאפיינים המזכירים אופנוע, בדגמים אלו שולבה לה ידית האצה המאפשרת לרוכב לקבוע את מהירות הנסיעה על ידי סיבובה של אותה ידית, סיבוב הידית מסנכרן את מערכת המחשב ותנועת הדוושות ומסייע לרוכב להגיע למהירות הנסיעה הרצויה.
הוספה של ידית האצה מייקרת במעט את מחירן של האופניים החשמליות.

סוגי מנועים
ניתן להבחין בשתי סוגי מנועים שכיחים בשימוש האופניים החשמליות, הראשון הוא מנוע מסוג HUB, מנוע מסוג זה מורכב למעשה בתוך אחד הגלגלים, הקדמי או האחורי.
מנוע מסוג זה מאופיין בחוזק גבוה ובעמידות טובה לבלאי ושחיקה אך הוא כבד ביחס לסוג המנוע השני.
המנוע השני הוא מנוע שרשרת, מנוע זה מזכיר במראהו את מנוע האופנוע המוכר לנו, מנוע זה מתאפיין בעוצמת רעש גבוהה יותר ורגישות רבה יותר לבלאי ושחיקה.

חומרי ייצור
ההתקדמות הרבה בתעשיית החומרים לא פסחה על עולם האופניים החשמליות, כיום ניתן להשיג אופניים חשמליות ששלדתן בנויה מפלדה, טיטניום, אלומיניום או פחמן. כל אחד מסוגי החומרים מביא איתו יתרונות וחסרונות כגון משקל, עמידות בפני בלאי ושחיקה ומחיר. החומר הנפוץ ביותר הוא אלומיניום, סגסוגת האלומיניום אינה זו המוכרת לנו מחיי היום יום, הסגסוגת בה משתמשים משלבת אלומיניום, מגנזיום וסיליקון.

קיים הבדל משמעותי בין אופניים חשמליות מקוריות ובין אופניים רגילות שעברו הסבה והפכו לחשמליות, אופניים מוסבות חייבות לעמוד בלחצי הנסיעה ובמהירות אותה מכתיב המנוע החשמלי.

תקן
ככל מוצר הנכנס לשערי מדינת ישראל או כזה המיוצר ומשווק בה, גם האופניים החשמליות חייבות לעמוד בתקן, אופניים חשמליות שאינן עומדות בתקן הישראלי מהוות סכנה לרוכב ולסביבתו.
חשוב לוודא במעמד הקנייה מהי האחריות הניתנת על האופניים, היכן הן יוצרו והאם הם עומדות בתקן.